Čistokrvné psie plemena a zvlášť ak je to plemeno málopočetné, má nejaké svoje špecifické zdravotné problémy, ktoré sú pre neho typické. U šarpeja sa napríklad vo zvýšenej miere vyskytujú kožné problémy alebo problémy s viečkami. Veľké a ťažké psie plemena, ale aj labradori mávajú problémy s dyspláziou kľbov. Pre Entlebuchov je typické degeneratívne ochorenie očí prcd PRA, ktoré sa najčastejšie prejaví medzi 4. a 5. rokom života psa a vo väčšine prípadov vedie rýchlo k úplnému oslepnutiu psa. Môže mať však aj iný priebeh, môže začať skôr alebo aj neskôr. Degeneratívne zmeny môžu byť veľmi rýchle aj pomalšie. Toto ochorenie je dedičné a spôsob dedenia je známy. Podľa genetického vyšetrenia môže byť pes buď PRA A, to je celoživotné zdravie, t.j. nie je genetický prenášač. PRA B znamená celoživotné zdravie, ale je genetický prenášač. PRA C je jedinec, u ktorého ochorenie v priebehu života celkom určite prepukne.
Prvý rodič | Druhý rodič | Šteniatka |
PRA A | PRA A | Všetky zdravé |
PRA A | PRA B | 50% z nich sú genetickí prenášači |
PRA A | PRA C | všetky sú genetickí prenášači |
PRA B | PRA B | 25% PRA A, 50% PRA B, 25% PRA C |
PRA B | PRA C | 50% v priebehu života oslepne |
PRA C | PRA C |
Všetky oslepnú |
Dedičnosť očného ochorenia:
Z vyššie uvedených údajov vyplýva, že prvé tri varianty výberu rodičov sú správne a zodpovedné. Bohužiaľ, testovanie očí nie je na Slovensku (Česku, Poľsku) povinné, takže sa bežne používajú aj tie ďalšie varianty. Pokiaľ chce mať potencionálny kupec šteniat istotu, že mu pes nikdy v živote neoslepne na prcd PRA, stačí keď si postráži jedinú vec – aby aspoň jeden z rodičov šteniatok mal hotové genetické testy na prcd PRA s výsledkom PRA A, to je geneticky čistý. Druhý rodič nemusí byť testovaný vôbec a je 100% záruka, že všetky šteniatka budú celoživotne zdravé. Pokiaľ je ale testovaný aj druhý rodič, je to výhoda, že sú známe aj genetické predpoklady šteniatka. Zdravé šteniatko môže byť geneticky buď PRA A alebo PRA B, a v chove je tak jediný rozdieľ, že psi a fenky s PRA B bude zodpovedný chovateľ páriť len s jedincom s PRA A, zatiaľ čo psi a fenky s PRA A majú väčší výber ženíchov a neviest, že môžu vyberať aj z PRA B prípadne z PRA C (aj keď psi s PRA C by sa pri zodpovednom chove vôbec nemal vyskytovať). Informácie o výsledkoch očí našej Roxy nájdete tu.
Dysplázia bedrových kĺbov:
Všetky psie plemena a Entlebuch nie je výnimkou sú kontrolované na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov. Je to skôr umelo vytvorený problém, pretože entlebuch je málopočetné plemeno tak je dovolené chovať prakticky všetkých jedincov. Nie žeby toto plemeno zvýšene trpelo na túto chorobu, je to pomerne malý vrtký psík, ktorý nemá k dysplázii dôvod, ale nejako tu nefunguje selekcia, ktorá je nutná pri každom plemene, pokiaľ sa má dobre rozvíjať.
Je zaujímavé sa pozrieť nie len na kĺby rodičov šteniat, ale aj na kĺby ich prarodičov a súrodencov rodičov. Napríklad fenka s DBK 3 krytá psom DBK 0. Vo vrhu boli dve fenky s DBK 3, jedna fenka DBK 0, jeden pes DBK 2. Keby táto fenka s DBK 0 bola krytá so psom s DBK 0, tak by bolo naivné očakávať čisté kĺby pri všetkých šteniatkach, keď všetci matkini súrodenci mali dosť zle výsledky kĺbov.
Roxy má výborné výsledky dysplázie bedrových kĺbov. Viacej informácii o Roxy nájdete tu.
Ektopický močovod:
Psie plemena s týmto didičným ochorením musia mať urobené vyšetrenie ešte pred bonitáciou. Je to dedičné ochorenie močových ciest, prejavujúce sa zlým vyustením do močovodu na nesprávnom mieste. To znamená, že namiesto vyústenie močovodov do močového mechúra dochádza k vyústeniu močovodov napr. v hrdle močového mechúra alebo priamo do močovej trubice. U psov môže dochádzať k vyústeniu močovodov do semenovodu či prostaty a u súk do maternice alebo do pošvy.
Psy s ektopickým močovodom trpia neustálym únikom moču. Fenkám začína únik moču už v šteňacom veku ale najneskôr do 1,5 roka u psov zvyčajne vo štvrtom roku života. Časť psov so zlým vyustením močovodu má navyše vedľa vrodeného nesprávneho vyústenie močového mechúra súčasne vrodenú slabosť uzatváracieho mechanizmu močového mechúra, ktorá vedie aj k inkontinencii. Ektopické močovodý však nespôsobujú iba inkontinenciu, uľahčujú vznik zápalov močového mechúra a obličkových panvičiek. Navyše často dochádza k poruchám odtoku moču, pretože moč nemôže odtekať do zberného orgánu – močového mechúra, ale je vedený do iných štruktúr. Táto porucha odtoku moču môže viesť k nahromadeniu moču v močovom mechúre a obličkách, a v dôsledku toho sa rozširujú močovody a obličky.
Adekvátne priebehu nesprávne vyústených močovodov sa rozlišujú dve rôzne formy ektópických močovodov: extramurálne (mimo stenu) a intramurálne (v stene).
Extramurálne znamená, že močovod prebieha kompletne mimo močovod ďalej dozadu a intramurálny ektopický močovod kontaktuje síce močový mechúr na správnom mieste, močovod sa však neotvára v mechúre, ale prebieha stenou mechúra ďalej dozadu a otvára sa až v močovej trubici.
-
Rozdelenie močovodov podľa vyšetrenia:
EU A – normálne korektné vyústenie. Oba močovody ústia do močového mechúra, ktorý je uzatváraný svalovým zvieračom. Za fyziologické vyústenie sa u ESP považuje vzdialenosť ústia močovodu do močového mechúra v rozmedzí 1,3 – 3,5 cm od močovej trubice. Zviera je potom z hľadiska EU úplne fyziologicky zdravé, tj. Nebudú sa u neho vyskytovať:
-dedične podmienené problémy s obličkami
-častejšie infekčné choroby močových ciest
-inkontinencia, tj. moč nebude samovoľne odkvapkávať
EU B – jeden alebo dva močovody ústia do krčku močového mechúra, bez klinických príznakov
EU C – jeden alebo dva močovody ústia do krčku močového mechúra s klinickými symptómami ektopie, alebo ústia úplne mimo močový mechúr, napr. v močovej trubici, dokonca môžu vyústiť u psíkov aj v semenovode alebo vo vývode prostaty, u sučiek aj v maternici alebo v pošve. Klinické symptómy sú u typu C veľmi pravdepodobné.
Vyšetrenie našej Roxy na toto vyšetrenie je výborné s výsledkom EU-A