Sme malá medzinárodne uznaná chovateľská stanica čistokrvných Entlebuchských salašníckych psov. Nájdete nás na strednom Slovensku pri Považskej Bystrici.

Entlebušský salašnícky pes

Entlebušský salašnícky pes je najmenší a najlepšie cvičiteľný zo štvorice švajčiarskych salašníckych psov. Je to živý, temperamentný, nebojácny, sebaistý pes a neúnavný strážca. Je veľmi dobrý rodinný pes ako aj ostatné plemená švajčiarskych salašníckych psov. Vďaka jeho malej výške a krátkej srsti je starostlivosť o neho jednoduchá, je to tiež pes vhodný pre začiatočníkov. K cudzím ľuďom sa chová nedôverčivo, ale k deťom sa chová s láskou a nechá sa rád pohladkať. Potrebuje ranú socializáciu, počas ktorej ho budeme vystavovať rôznym zvukom, situáciám, psom a iným zvieratám. Do 6 mesiacov je najlepšie brať šteniatko všade zo sebou, čo zlepšuje socializáciu. Nemôžeme ho však využívať len ako výstavného psa, potrebuje svoje úlohy a úzky kontakt so svojou rodinou. Potrebuje vyrovnaného a športovo založeného majiteľa, vtedy sa stane z Entlebucha najlepší rodinný pes. Venovať sa spolu s Entlebuchom športovej kynológii vám prinesie určite veľa radosti.

Kto sme?

Sme rodinná chovateľská stanica. Máme jednu fenku Entlebucha našu Roxy :). K chovu týchto výborných rodinných psov sme sa dostali náhodou. Zo začiatku sme ani nevedeli že takéto plemeno existuje, našli sme náhodou fotku Entlebucha na internete. Vtedy sme ešte nevedeli že sme našli práve fotku otca našej Roxy. Entlebuch je jediné plemeno ktoré nám vyhovovalo výškovo, váhovo a aj povahovo. Vždy sme chceli plemno rodinného psa ktoré je stredne veľké, ľahko cvičiteľné ale k cudzím ľuďom sa chová nedôverihodne. V Entlebuchovy sme našli psíka akého sme chceli ale kedže je to plemeno veľmi málo početné a málo kto o ňom vie, problém ho bol kúpiť. Pol roka sme iba písali maily ale neúspešne všade boli už šteniatka rezervované. Nakoniec sme našli chovaťeľskú stanicu v Prahe kde sme si predbežne rezervovali ešte pred narodením šteniatok neštandardnú fenku.Po narodení šteniatok nám prišiel mail že nemajú žiadne neštandardé fenky, tak sme sa rozhodli že si zoberieme štandardnú fenku.

Ako sme začínali

Zo začiatku sme ju chceli mať len ako domáceho miláčika a rodinného psa. Za dva mesiace ako sme čakali na ten deň kedy si pre našu Roxynu pôjdeme sa veľa zmenilo povedali sme si že skúsime ísť na výstavu. Začali sme teda od malička s Roxynou chodiť na cvičisko kďe sme sa dostali aj k športovej kynológii. Po pol roku podctivého trénovania sme fenku vycvičili a mohli sme ísť na výstavu. Na prvej výstave sme nedopadli až tak zle aj keď na prvý titul a medailu sme si museli ešte počkať. Druhá výstava dopadla nad naše očakávania získali sme dva tituly, Roxy získala titul vo svojej triede mladých a titul najkrajší Entlebucha na výstave s ktorým sme vôbec nepočítali ale milo nás potešil. Na výstave sme stretli Roxyniných príbuzných z Poľska.

Výstavy

Po tejto výstave sme sa na pevno rozhodli že vyskúšame našu Roxy uchovniť. Na to aby nám ju Slovenský klub švajčiarských salašníckych psov uchovnil sme museli absolvovať pár zdravotných vyšetrní. Všetky vyšetrenia nám dopadli na výbornú. Nič nebránilo už tomu aby sme išli na povinnú klubovú výstavu a následne na bonitáciu. Na výstave sme opäť dopadli na prekvapenie výborne naša Roxy získala titul najkrajšia fenka výstavy medzi Entlebuchmi a zaradila sa medzi štyri najkrajšie fenky celej výstavy. Na druhý deň  sme išli na skúšku z povahy, ktorá rozhodla o tom že Roxy može byť uchovnená. Skúšku sme s Roxy zvládli perfektne na plný počet bodov. A tak ostal rodinný pes minulosťou a z Roxy sa stala chovná fenka.

Náš úspech

Po uchovnení Roxy sme si museli teda zložiť chovnú stanica. Najzložitejšie na tom bolo vybrať vhodný názov s ktorým prišiel moj tato a tak sa naša chovateľská stanica volá Helvétsky priateľ. V roku 2016 sme sa rozhodli mať teda naše prvé šteniatka. Museli sme si vybrať psíka s ktorým sme chceli kryť čo bolo tiež tažšie ako sa zdálo keďže sme chceli to najlepšie. Vyriešilo sa to samo na výstave v Bratislave sme sa stretli s majiteľmi otca našej Roxy. Na výstave mali zo sebou aj svojho druhého psíka Harryho kotrý sa nám veľmi páčil. Po krátkom rozhodovaní sme sa s nimi dohodli že otcom naších prvých šteniatok bude práve ich psík Harry von Saarnberg. Toto rozhodnutie sa ukázalo ako veľmi dobré a tieto “šteniatka“ sú toho dôkazom.
0
Roky skuseností
0
+
Počet šteniatok
0
+
Šťastní majitelia

ČO O NÁS POVEDALI ĽUDIA